Neden Duygusal Zeka Dedim?

09 Nisan 2021 4 3
Neden Duygusal Zeka Dedim?

Ben çok küçük yaşlarda varoluşu sorgulamaya başladım. Dolaştığım yer yerde, bastığım her toprakta nefes aldığım her alanda bir fısıltı bir şifre bulma umudunu hep içimde taşıdım. Yaşamın gördüklerimden fazlası olduğunu ve buna ulaşmam gerektiğini söyleyen iç sesimi hep dinledim ve hala dinliyorum.

Ben daha ortaokulda okurken tüm harçlığımı saaflara sevgiyle sunuyordum. Daha fazla kitaba ve bilgiye ulaşmak umuduyla aldığım tüm kitapları büyük bir heyecanla evime taşıyordum. O denli kitap okuyordum ki ailem artık bununla başedemiyordu. Bende onlar uyuduktan sonra koltuğun arkasına geçip fenerle kitap okuyordum. Hatta bir defasında feneri bulamadım ve mum ışığı ile okumak zorunda kaldım. Mumun ısısıyla koltuğun arkasını bile yakmıştım. Kısaca kendimi bildim bileli en büyük dostlarım kitaplar oldu. Bu sevda giderek de büyüyor. Şimdi de kazancımın büyük bir bölümünü kitaplara harcıyorum. Bu beni mutluluğun ötesinde evrenle tek nefes olmaya davet ediyor. Sanırım bunu anlatmak çok zor. Şu anda yazarken bile ayaklarım yerden kesiliyor ve kitapların arasında adeta kayboluyorum. İçimde yaşamın ve zihnin sırlarına dair inanılmaz bir merak duygusu var. Bu duyguyu hiç yitirmedim aksine büyüttüm ve giderek de büyütüyorum. Sanırım evrenin ve zihin tüm sırlarını keşfetmeye dair bu kitaba ulaşmak umuduyla heyecanım hep devam edecek. Ben bu denli kitap okuyup araştırma yaptığım, eğlenceli, tutkulu huzurlu bir insan olduğumu düşündüğüm halde yaşamımın bir sürecinde gerçekten zor süreçler geçirdim. Ayakta durabilmem ve tekrar evrenle kendimi bütün hissetmem çok da kolay olmadı.

Mutlu bir ailem biri kız diğeri erkek olmak üzere iki tane dünya tatlısı çocuğum var. Ben öğretmenim eşim ise kulak burun boğaz doktoru. Bunları size niye anlatıyorum? Baktığınızda yaşamda mutlu ve huzurlu olmam için her şeye sahipmişim gibi gözüküyor. Öyle değil mi ? Ancak yaşam döngümün bir noktasında kendi ilkelerime aykırı davrandığımı düşündüm ve bu düşüncelerden bir türlü kurtulamadım. Bu süreçten sonra yaşamımı ve kendimi çok ciddi sorgulamaya başladım. Yaptığım hatayı bir deneyim olarak göremiyordum. Zihnim tüm kurnazlığıyla günbegün beni içine çekiyor, giderek yok olmamı sağlıyordu. Ben hayatta hayal ettiğim istediğim birçok şeye kavuştum. Çünkü hayallerimi kalbimin derinliklerinde yaşamın tüm köklerinde kendi varoluşumu ve bütünlüğümü hissederek kuruyordum. Ancak artık yaşamla bağımın koptuğunu, yalnızlığımı ve hayallerimin gerçekleşmediğini hissetmeye başladım. Derin felsefi sorgulamardan kendimi alamıyordum.

Gece gündüz yaşamın gizemini ve yaşamla tekrar nasıl bağ kurabileceğimi bulmaya çalışıyordum. Gittiğim tüm eğitimlerde, okuduğum tüm kitaplarda, izlediğim tüm filmlerde bu sırrı arıyordum. Ancak ben kendime yabancılaşmamdan kendimi değersiz ve yetersiz görme duygularımdan hiçbir şekilde tam olarak kurtulamıyordum. Ta ki bir gün güneşli bir mayıs sabahında bir göl kenarında kahvaltı yapana kadar. Varoluşun tam ortasında, bu sessizlikte ve güzellikte zihnimden geçen düşünceleri yakalayana dek. O anda içimdeki ses anlık saniyelik olarak bana usulca şunu fısıldadı:’’ Tüm problemin bedenini götürdüğün yere zihnini götüremiyorsun. İkisi farklı yerlerde dolaşıyorlar. Bunları birlikte yürütmeyi yeniden öğrenmelisin. İşte o zaman zihnin geçmişin pişmanlıklarından uzaklaşacak, zihnin yeniden şimdinin gücüyle huzurla dolacak. Sen tutkularının peşinden ancak o zaman yeniden umutla koşmaya devam edebileceksin. ‘’Hayalet gibi olmuştum .

Bedenimin ve zihnimin sürekli ayrı yerlerde dolaşmaya başlaması beni giderek korkutuyordu. Kesinlikle zihnimi şimdiye getiremiyordum. Bozuk plak gibi aynı şeylere takılıp kalmıştım. Sorunumun ne olduğunu anlayınca izlemem gereken yolum artık daha belirginleşmişti. Bu yönde yaptığım araştırmalar, uyguladığım teknikler sonucunda yeniden yapılandırma teknikleri ile geliştirmiş olduğum duygusal zeka yönetiminin çözüm olduğunu keşfettim. Duygusal zeka iç seslerin ahenk ve uyumla yönetilebilmesidir.Şimdi ise bu süreci iyiki yaşadım diyebiliyorum. Duygusal Zeka kitabının ortaya çıkmasında bu yaşam döngümün emeği çok büyük.

Şimdiki beni sorarsanız: ? Tutkulu, yaşamı çok seven, meraklı, vazgeçmeyen, bazen sabırsız, arkadaş ve dost canlısıyım. Kendimle bol bol dalga geçerim.. Ama bazen gerçekten ilginç ve komik şeyler yapıyorum. Sanırım bu yaptıklarımdan çok rahat bir kitap daha çıkar. Hem de oldukça kalın! Okumak, yazmak, araba kullanmak, müzik dinlemek dostlar,çocuklar, aile, yeni yerler keşfetmek ve resim yapmak en vazgeçilmezlerimden.

Site İçi Ara
Kitaplarım
Son Yazılar
Şimdi Oyna ve Kazan

555 Çarkını Bul

Hediyeni Al
SÜRE:
00 dakika
00 saniye
ABONE OL

Yayınlarıma ve daha Fazlasına Abone Olmak İçin E-Posta Adresinizi Yazın